Naučený optimizmus (Martin E. P. Seligman)

08. septembra 2022 Knihoviny
Naučený optimizmus (Martin E. P. Seligman)

Nemám vo zvyku panikáriť kvôli neistej budúcnosti, vyrevúvať nad nezmeniteľnou minulosťou ani sa pochovávať pod čiernu zem kvôli súčasným neúspechom. Normálka. Považujem sa za optimistu, no som vraj na omyle. Akože, pán Seligman, to čo má znamenať?!

Pán Seligman je vedecké eso, ktoré stálo pri zrode kognitívneho prístupu v psychológii a ktoré sa celý život profesionálne venuje tzv. pozitívnej psychológii. Vedecky dokázal, že tak pesimizmus, ako aj optimizmus sa dajú naučiť. To je skvelá správa pre všetkých bojovníkov proti najlepšej kamoške pesimizmu, proti depresii, pľuhe jednej škaredej.

V mojej hlave sa optimizmus spája so sebadôverou, prekonávaním obáv a vedomou silou neprepadať negativizmu ani v prípade, že na nás pandémia, vojna, globálne otepľovanie (prípadne iný apokalyptický scenár) ceria zubiská dňom i nocou. No vďaka knihe Naučený optimizmus som zistil, že sa na problematiku dá pozerať aj celkom inak. Musím uznať, že to teda nie je vôbec od veci.

Seligman hovorí, že mieru nášho optimizmu môžeme odpozorovať podľa vysvetľovacieho štýlu našej vnútornej komunikácie. Jednoducho povedané, dôležité je to, ako prehovárame sami k sebe, keď sa nám niečo stane. Napríklad, čo si povieme, keď si zabudneme kľúče doma?
A: „Ja debil, kde mám stále hlavu?!“
B: „Sakriš, ráno som bol nejaký roztržitý.“
C: „Keby do mňa decká vkuse nehučali, toto by sa nestalo.“
D: „Ešte je len ráno a už je všetko naprd.“

Na naše „vnútorné kecy“ sa dá pozerať z troch hľadísk: konkrétnosť/univerzálnosť, dočasnosť/trvalosť, internalizácia/externalizácia. Nemôžem úplne prezrádzať viac, lebo keby ste si chceli v budúcnosti spraviť takýto alebo podobný test, mohlo by to skresliť vaše odpovede. Každopádne, presne podľa týchto parametrov som pesimista. Vedci povedali… Americkí… Tak to musí byť pravda. 😉

Ale vážne, hoci bol Naučený optimizmus občas dosť rozvláčny, kniha je to obohacujúca. Naozaj som ocenil testy priamo v knihe, zrozumiteľný jazyk a vedecko-výskumný podklad predkladaných tvrdení. To posledné je vzhľadom na dnešnú dobu veľmi veľké plus. 

Kráčajte s úsmevom, priatelia. 🙂